DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Jak tanio założyć akwarium z dyskowcami ?
Autor Wiadomość
GACUŚ 
GACUŚ


Imię: Wiesiek
Pomógł: 4 razy
Wiek: 47
Dołączył: 29 Gru 2012
Posty: 185
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2013-05-07, 00:26   Jak tanio założyć akwarium z dyskowcami ?

W świecie krąży wiele mitów na temat hodowli dyskowców . Jednym z nich jest opinia że paletki są rybami bardzo wymagającymi a hobby z nimi związane jest bardzo kosztowne ze względu na koszty potrzebnego sprzętu .
Jako że na pieniążkach nie śpię i w totolotka jeszcze nie wygrałem to zawsze starałem się tworzyć moje zbiorniki jak najtańszym kosztem . Chciałbym się tutaj podzielić z Wami moim doświadczeniem w tej materii .
Zapewne wielu z Was przed założeniem akwarium robiło sobie listę potrzebnego sprzętu i podliczało ile pieniążków na ten cel będzie potrzebować . Część osób po podliczeniu doznała szoku i zrezygnowała z założenia akwarium lub odłożyła to na później . Dlaczego tak się dzieje ? A no dlatego że na listę potrzebnego sprzętu trafiają rzeczy zbędne lub nie potrzebne na starcie .
Dlatego dla osób początkujących z mało zasobnym portfelem polecam ten wątek .
Co potrzebujemy aby zacząć z dyskowcami , takie minimum ?
Moim zdaniem :
Najpierw musimy wybrać jaki typ zbiornika chcemy , jaki wystrój , litraż itp. .
Musimy też określić :
1. Czy chcemy tylko spróbować akwarystyki paletkowej i potem zdecydować co dalej ?
2. Czy może już wiemy że znajdziemy miejsce na jeden zbiornik o określonym sporym litrażu ?
3. Czy może już wiemy że w przyszłości założymy więcej jak jeden zbiornik z dyskowcami ?
Aby wam pomóc w wyborze to polecę do przeczytania np. ten wątek :
Jakie akwarium dla dyskowców na start
http://discusforum.adamn.pl/viewtopic.php?t=278
http://discusforum.adamn.pl/ …....jak temat powstanie na forum ogólnym...................(wersja dla nie zalogowanych)

Po przeczytaniu decydujemy się na zbiornik „higieniczny” oraz dokonujemy wyboru opcji
Jeżeli wybraliśmy odpowiedź na pytanie 1 lub 3 to potrzebujemy :
-zbiornik ok 100 litrowy(nie mniej jak 100 l) - taki na start w zupełności wystarczy a w przypadku późniejszej zmiany na większy będziemy mieli zbiornik do kwarantanny , tarła , leczenia itp.
-szybki nakrywkowe – aby zapobiec wyskakiwaniu dyskowców
-turbinę z napowietrzaniem
-dużą gąbkę filtracyjną do turbiny lub dwie
-brzęczyk , napowietrzacz
-wężyk i kamień napowietrzający do brzęczyka
-grzałkę 100W z termoregulatorem
-termometr
-tło – np. kawałek brystolu w ciemnym kolorze , jakaś fototapeta itp.
-matę pod akwarium w ciemnym kolorze (karimata , gąbka , wykładzina , styropian itp. )

Zapewne jak nie którzy zauważą to nie wymieniłem oświetlenia i pokrywy , bo według mnie na początku te elementy nie są nam potrzebne . Ponadto do napowietrzania podałem dwa urządzenia (turbinę i brzęczyk) a wystarczyłoby na start jedno z nich. Ale jak to mówią "przezorny ubezpieczony" dlatego gdyby np turbinka stanęła to woda nadal będzie napowietrzona dzięki brzęczykowi i ryby nam nie padną .Ponadto brzęczyk się przyda na wypadek gdybyśmy musieli ryby leczyć we wiadrze .







Jeżeli wybraliśmy opcję nr 2 to potrzebujemy zbiornik o określonym przez nas litrażu oraz to samo co wyżej tylko że dedykowane do litrażu jaki sobie wybraliśmy . W tym przypadku koszty zaczynają rosnąć ze względu na wzrost kwoty za samo szkło i dodatkowy sprzęt w postaci filtrów kubełkowych , sumpów , dodatkowych grzałek , pokryw , szafek , stelaży pod akwarium itp. dlatego nie będę go tutaj w tej chili rozwijał , może w następnej odsłonie tego tematu .

Skupiamy się na małym tanim akwarium dla osób z mało zasobnym portfelem .
Szukamy miejsca na zbiornik tak aby nie inwestować dodatkowych złotówek w regał , stelaż czy szafkę no chyba że przeznaczyliśmy już fundusze na ten cel .
Zalewamy zbiornik i zajmujemy się parametrami wody , zakwaszamy stabilizujemy i zaczynamy szukać zdrowej obsady wolnej od pasożytów z bardzo dużym naciskiem na wolnej od pasożytów .
Na temat wyboru dyskowców oraz parametrów wody polecam poczytać odpowiednie tematy w działach tego forum .
Przed zakupem dyskowców naprawdę bardzo skrupulatnie proszę przeczytać pierwszy z poniższych tematów . Nie spieszyć się przy wyborze , jeżeli czegoś nie wiecie , nie jesteście pewni to pytać na forum , pisać i czytać żeby nie kupić chorych ryb i zamiast do galerii trafić do działu choroby .

Wybór dyskowców widziany oczami adaman
http://discusforum.adamn.pl/viewtopic.php?t=36
http://discusforum.adamn....p?p=17203#17203 (wersja dla niezalogowanych)

Dział Woda
http://discusforum.adamn.pl/viewforum.php?f=4



Ktoś pewnie zapyta :
Ile to wszystko będzie mnie kosztowało ?
Mniej więcej tyle na dzień dzisiejszy :
-zbiornik 150zł
-szybki nakrywkowe 20zł
-turbinę z napowietrzaniem 60zł
-dużą gąbkę filtracyjną do turbiny lub dwie 10zł
-brzęczyk , napowietrzacz 50zł
-wężyk i kamień napowietrzający do brzęczyka 10zł
-grzałkę 100W z termoregulatorem 40zł
-termometr 5zł
-tło 10zł
-matę pod akwarium 10zł
Razem : ok 365zł
Koszty można jeszcze zredukować wykonując np szybki nakrywkowe we własnym zakresie ze starej szyby oraz kupując sprzęt akwarystyczny używany
Do tego należy jeszcze doliczyć koszt zakupu ryb . Ja proponuję kupić miń 6szt a najlepiej z 10 szt w rozmiarze 7-8cm po ok 40zł/szt .
Biorąc pod uwagę minimalną ilość to daje nam to kwotę 240zł .
Czyli mamy już orientacyjny koszt założenia naszego ekonomicznego zbiornika na który musimy przeznaczyć ok 600zł . Do tego należy doliczyć koszt transportu dyskowców , koszt testów na pH oraz koszt pokarmu .
Czy jest to dużo ? Odpowiedzcie sobie sami i do dzieła .

Aby podczas eksploatacji akwarium nie narażać się na duże koszty polecam przeczytać wątek Jak obniżyć koszty utrzymania akwarium z dyskowcami . http://discusforum.adamn.pl/viewtopic.php?t=1029

Pozdrawiam
Wiesiek


p,s, Jakby Adam napisał temat „Jakie akwarium dla dyskowców na start” w FORUM (ogólne) DLA KAĹťDEGO to można by wtedy dołożyć link dla niezalogowanych i mój temat umieścić właśnie w tym dziale .
Ostatnio zmieniony przez GACUŚ 2013-05-07, 23:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7857
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-05-07, 11:15   

Ja tam mogę wkleić ale wpierw trzeba doprecyzować.
Przykładowo wcale nie muszą koszty rosnąć, gdy ma się akwarium 100 czy 300 litrowe. Taka sama turbina i gąbki. Taka sama grzałka i by mniej się załączała to wystarczy .. ktoś pisał już o styropianie i obłożeniu zbiornika z boku i tyłu z kartonem lub tapetą ...to dlaczego tu nie ma tego z opisem? Przecież to zmniejsza ilość prądu użytego na grzałki. Może być sama turbina na początek bez brzęczyka i mniejszą ilością ryb. Im mniej wodotrysków co nam może szlag trafić tym mniej problemów. I dlaczego nie ma by temperatura była nie przykładowo 30 stopni w zbiorniku a 26? To są kolosalne różnice. Dlaczego nie ma by zanim się wybierze ryby czytać pytać i myśleć a nie chwilą się kierować?
Nie brać ryb pod wpływam emocji bo ja tak chcę a pod kątem tego co mogą nam zaoferować. No chyba, że leczenie na starcie jak niektórzy na FORUM i wtedy koszty w górę.
Jak się temat uaktualni i poprawi to się go wklei gdzie trzeba ale mam być taki, że nawet ja się nie doczepię niczego ;-) A jestem wybredny. Zresztą w ostatnich dniach powstało tyle ciekawych - użytecznych TEMATÓW co w 4 miesiące razem wzięte :!:
O to chodzi by nie było pitu pitu a dzielenie się swym doświadczeniem bez słodzenia.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
GACUŚ 
GACUŚ


Imię: Wiesiek
Pomógł: 4 razy
Wiek: 47
Dołączył: 29 Gru 2012
Posty: 185
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2013-05-07, 20:32   

adamn napisał/a:
Ja tam mogę wkleić ale wpierw trzeba doprecyzować.
Przykładowo wcale nie muszą koszty rosnąć, gdy ma się akwarium 100 czy 300 litrowe. Taka sama turbina i gąbki. Taka sama grzałka


Jeżeli chodzi o osprzęt to się zgodzę dużych różnic nie będzie ale koszt zakupu akwarium 300 litrowego od 100 litrowego jest już większy . Poza tym wygospodarować miejsce pod zbiornik 300 litrowy jest trudniej i wiąże się z poniesieniem dalszych kosztów na mocną szafkę czy stelaż . Dla 100litrów łatwiej jest znaleźć kawałek biurka , stolika , komódki itp

adamn napisał/a:
.. ktoś pisał już o styropianie i obłożeniu zbiornika z boku i tyłu z kartonem lub tapetą ...to dlaczego tu nie ma tego z opisem? Przecież to zmniejsza ilość prądu użytego na grzałki... ... I dlaczego nie ma by temperatura była nie przykładowo 30 stopni w zbiorniku a 26? To są kolosalne różnice


Tutaj tego nie ma bo wątek jest o tym jak tanio założyć akwarium a nie jak tanio używać . Nie chciałem tutaj tak mocno rozbudowywać tego tematu bo będzie długi i mało czytelny .
Ale wzmiankę na ten temat mogę zrobić z linkiem do tematu Jak obniżyć koszty utrzymania akwarium z dyskowcami .

adamn napisał/a:
Dlaczego nie ma by zanim się wybierze ryby czytać pytać i myśleć a nie chwilą się kierować?
Nie brać ryb pod wpływam emocji bo ja tak chcę a pod kątem tego co mogą nam zaoferować. No chyba, że leczenie na starcie jak niektórzy na FORUM i wtedy koszty w górę.


Tutaj tego nie ma bo stron by nie starczyło jakby to wszystko tak szczegółowo opisać . A jak temat długi jest to i czytać się nie każdemu chce dlatego wstawiłem link do Twojego tematu Wybór dyskowców widziany oczami adaman i myślałem że to wystarczy .

adamn napisał/a:
Może być sama turbina na początek bez brzęczyka i mniejszą ilością ryb. Im mniej wodotrysków co nam może szlag trafić tym mniej problemów.


No niby może być ale ja jestem jednak zwolennikiem brzęczyka i turbiny na wypadek gdyby turbinka nam padła . Wtedy brzęczyk pełni funkcję awaryjnego napowietrzania .

adamn napisał/a:

Jak się temat uaktualni i poprawi to się go wklei gdzie trzeba ale mam być taki, że nawet ja się nie doczepię niczego ;-) A jestem wybredny. Zresztą w ostatnich dniach powstało tyle ciekawych - użytecznych TEMATÓW co w 4 miesiące razem wzięte :!:
O to chodzi by nie było pitu pitu a dzielenie się swym doświadczeniem bez słodzenia.
Adam


Postaram się doprecyzować i uzupełnić troszkę temat ale mocno go nie rozwinę . Założenie tematu było Jak tanio założyć akwarium i tego będę się trzymał . Wątek ma być krótki aby nowicjuszowi chciało się go czytać a jak skończy to żeby doszedł do wniosku że hodowanie dyskowców nie jest wcale drogim hobby . Aby zapragnął założyć swój pierwszy zbiornik z paletkami i wpadł w sidła dyskomani :mrgreen: i zaczął razem z nami obalać mity .

Pozdrawiam
Wiesiek
 
 
gienierator 



Imię: Eugeniusz
Pomógł: 4 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 937
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-05-07, 20:40   

GACUŚ napisał/a:
No niby może być ale ja jestem jednak zwolennikiem brzęczyka i turbiny

Zawsze mogą to być dwie turbinki , w razie jak by jedna....... :-)
 
 
maik 

Imię: mirek
Wiek: 70
Dołączył: 22 Lut 2013
Posty: 34
Skąd: Bielawa
Wysłany: 2013-05-07, 21:41   

Ciekawy temat jak dla nowicjusza, prosze dalej go rozwijac.
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7857
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-05-08, 09:57   

Dawaj Wiesiek rób korekty i jak są odnośniki na FORUM to wklejaj by było czytelnie. Ten TEMAT należy do Ciebie i się wykazuj. Jak będzie już bez pytań to się go przyklei.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 11